Warsztaty dla małżeństw z problemem uzależnienia

Alkohol i jego nadużywanie w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie całej rodziny – na nawyki, postawy, zachowania, uczucia i schematy myślenia. W sytuacji szczególnej jest partner osoby uzależnionej. Jego alkoholizm niszczy bowiem związek, w który włożono bardzo wiele uczuć i energii. W konsekwencji doprowadza do rozpadu małżeństwa. Współuzależnionym małżonkiem targają bardzo intensywne sprzeczne emocje – z jednej strony złość, gniew, smutek i gorycz, z drugiej zaś troska, zmartwienie i poczucie winy. Partner jest wściekły i myśli o opuszczeniu małżonka, jednak odzywa się w nim też sumienie, które każe myśleć o nim jako o osobie chorej i potrzebującej pomocy. Wszystkie te odczucia są normalnymi reakcjami i smutną rzeczywistością osób, które borykają się z problemem alkoholizmu partnera. Niejednokrotnie osoby te żyją z nadzieją, że nastąpią zmiany i nadejdą dni, kiedy alkohol nie będzie niszczył ich wspólnego życia. Za wszelką cenę próbują ratować swoje małżeństwo. Czasem jednak nie mają dość sił i podejmują decyzję o rozstaniu. Jeśli nawet małżeństwo przetrwa te najgorsze chwile czynnego nałogu, kryzys często przychodzi w trakcie zdrowienia alkoholika.
Po czasie, w którym rodzina odczuwała radość z podjętej przez osobę uzależnioną terapii, przychodzi czas powrotu do czasów picia i rozliczania alkoholika z jego zachowań. Często po okresie „miesiąca miodowego” w trzeźwieniu przychodzi kryzys w małżeństwie, który właśnie teraz kończy się rozwodem, wówczas, kiedy alkoholik przestaje pić. U partnerów wraca odczucie wszystkich negatywnych uczuć, pojawia się chęć odwetu za minione krzywdy, chęć ukarania. I właśnie wówczas osoby te potrzebują specjalistycznej pomocy.


Wiele lat doświadczeń w naszej pracy z Pacjentami uzależnionymi pozwala nam stworzyć kompleksową propozycję pomocy terapeutycznej dla małżeństw osób uzależnionych od alkoholu w postaci warsztatów. Zostaną one przeprowadzone zgodnie z zasadami Behawioralnej Terapii Par przystosowanej do specyfiki małżeństw z problemem uzależnienia od alkoholu u jednego z małżonków.
Zgodnie z Raportem Krajowego Instytutu Alkoholizmu i Nadużywania Alkoholu z USA, BTP jest jedną z najbardziej postępowych metod w psychoterapii uzależnienia od alkoholu. Badania pokazały, że pary objęte terapią nie tylko nie rozstały się i poprawiły jakość swojego życia w małżeństwie, ale odnotowano wzrost osób utrzymujących się w abstynencji po uczestnictwie w programie BTP.
Przygotowaliśmy program warsztatów, których głównym celem jest poprawa jakości relacji za pomocą technik zwiększających ilość pozytywnych czynności i poprawiających komunikowanie się, odbudowanie zaufania i stworzenie rytuałów rodzinnych, wspieranie nie tylko w dalszym utrzymywaniu abstynencji, ale i rozwój umiejętności psychospołecznych pozwalających rodzinie na skuteczne odnalezienie swojego miejsca w życiu społecznym, stworzenie wartości, jakimi operować będzie rodzina w swoim zdrowieniu. Jest to program warsztatowy, tzn. zawiera elementy przekazywania wiedzy, autodiagnozy oraz nauczenia się budowania nowych, zdrowych zachowań.
Organizacja warsztatów rozpoczyna się od zaproszenia małżeństw zainteresowanych, w których jedno ze współmałżonków jest uzależnione i utrzymuje abstynencję. Zajęcia mają stałą strukturę, rozpoczynają się autodiagnozą własnych problemów, przedstawieniem istoty problemu omawianego tematu, rozpoznaniem dotychczasowych metod radzenia sobie z problemem, aż do nauki nowych umiejętności służących rozwiązaniu problemu.


Warsztaty będą trwać 20 godzin od piątku po południu do niedzieli. A oto główne tematy realizowane podczas spotkań:

 • kontrakt powrotu do zdrowia
 • poszukiwanie zdrowych zasad
 • przyrzeczenia
 • poszukiwanie pozytywnych stron partnera
 • poszukiwanie wspólnej aktywności przynoszącej satysfakcję
 • poszukiwanie rytuałów rodzinnych
 • trening umiejętności komunikowania się
 • nauka aktywnego słuchania i komunikatów typu JA
 • komunikowanie w sposób bezpośredni swoich uczuć
 • umowy partnerskie
 • komunikowanie swoich oczekiwań
 • nauka rozwiązywania konfliktów, karta kontroli konfliktu

 

 

Zainteresowane pary prosimy o kontakt z ośrodkiem pod nr tel.: 44/635 63 03 lub 508 344 023.

 

 

 

couple
fot.: www.sxc.hu/home

Inne Aktualności

Cennik

26 / 12 / 2019

Weekendowa terapia dla osób uzależnionych - ostatnie wolne miejsca

24 / 12 / 2019
Jesteś uzależniony od alkoholu? Chciałbyś się leczyć, ale pracujesz zawodowo i nie możesz sobie pozwolić na dłuższą absencję w pracy? Możemy Ci pomóc! Klinika Wolmed oferuje walkę z uzależnieniem w formie odpłatnej terapii weekendowej. W dniach wolnych od pracy przyjedź do nas, weź udział w...

Zapraszamy na warsztat dla małżeństw i par

23 / 12 / 2019
Klinika Wolmed organizuje weekendowy warsztat dla par. Jest przeznaczony dla małżeństw i par, które chcą ze sobą być, w których nie ma przemocy psychicznej i fizycznej, ani alkoholizmu. Uczestnicząc w nich możesz: poprawić komunikację w relacji uświadamiając sobie różnice w...

Zawodnicy PGE Skry Bełchatów pod opieką Kliniki Wolmed

28 / 05 / 2019
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Klinika Wolmed podpisała umowę z PGE Skrą Bełchatów za świadczenie usług medycznych m.in. w zakresie oceny bieżącej kondycji psychicznej zawodników, treningu motywacji do rywalizacji, czy wsparciu osoby kontuzjowanej. W bieżącym sezonie zawodnicy wezmą...

Klinika VIP

Skuteczność, Komfort, Dyskrecja

Leczymy uzależnienia

Uzależnienie to nabyta silna potrzeba fizyczna i psychiczna stałego zażywania jakiejś substancji chemicznej, bądź dokonywania nałogowych zachowań.

Nasza Klinika prowadzi odtrucia poalkoholowe, polekowe i ponarkotykowe, których głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn wywołujących objawy zatrucia oraz złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, występującego w wyniku nadużywania substancji uzależniających. Leczymy także uzależnienia od hazardu, zakupów, internetu, pracy, seksu i inne.

Odtruwanie polega na podawaniu przez kilka dni na specjalnej sali detoksykacyjnej płynów infuzyjnych, leków, witamin, krystaloidów i uzupełnianiu poziomu elektrolitów.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Zabierz ze sobą jadąc do ośrodka:
 • dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia 
 • przyjmowane dotychczas leki
 • strój sportowy, wygodne obuwie
 • strój kąpielowy, klapki

BEZPŁATNE KONSULTACJE

poniedziałek, wtorek i czwartek
w godz. 9:00-10:00
tel. (44) 635 63 03

POSZUKAJ POMOCY

Tysiące ludzi odnalazło drogę do abstynencji i skutecznie uwolniło się od wyniszczających ich zdrowie problemów.

Odwiedź nasze poradnie: 
 • Łódź
 • Piotrków Trybunalski
 • Bełchatów
 • Pajęczno
 • Szczerców

UMÓW WIZYTĘ

tel:  44 635 63 03