logo2

Jakie działania mogą chronić przed depresją?

Czy wiesz, że istnieją naturalne sposoby na zwiększenie w organizmie hormonów, odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój, motywację i poczucie zadowolenia? Sprawdź, jak łatwo można w naturalny sposób podnieść stężenie dopaminy, bo właśnie o niej mowa i tym samym nie dać się depresji.

img1Odpowiednio zbilansowana dieta

Podczas spożywania posiłku, który wyjątkowo nam smakuje, stężenie dopaminy może zwiększyć się nawet o 50%. W diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce, bogate w przeciwutleniacze (truskawki, jabłka, awokado); naturalne pochodne dopaminy znajdują się w bananach; należy unikać potraw ciężkostrawnych i mających dużo cukru.

Aktywny wypoczynek

Ruch na łonie natury potrafi zwiększyć stężenie dopaminy nawet do 100%. Jest naturalnym bodźcem, który motywuje nasz mózg do aktywności. Udowodniono, że osoby ćwiczące regularnie, codziennie przez około 30 minut zwłaszcza na świeżym powietrzu, są mniej narażone na depresję.

img2Spotkania z przyjaciółmi, bliskimi

Przebywanie czy sama rozmowa z osobami, które lubimy, sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i zadowoleni; jeśli w dodatku spotkania odbywają się na łonie natury, wówczas stężenie dopaminy może wzrosnąć nawet do 200%!

Dobry sen

Badania wskazują, że brak snu lub jego nieodpowiedni wymiar mogą powodować depresję czy zaburzenia psychiczne. Osoba niewyspana ma problemy z koncentracją, jest rozdrażniona. Nieprzespanie nawet jednej nocy zmniejsza też odporność organizmu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny snu (sen od 7 do 9 godzin, odpowiednia temperatura otoczenia).

img3Muzyka

Udowodniono, że podczas słuchania ulubionej muzyki nasz mózg uwalnia dopaminę, odczuwamy wtedy przyjemność. Według badań to muzyka klasyczna, relaksacyjna ma najlepszy wpływ na nasz dobry nastrój i samopoczucie. Każdy zresztą jej gatunek może dobrać sam – ważne, by była to jego ulubiona muzyka.

Niski poziom dopaminy może powodować gorszy nastrój, spadek koncentracji, brak motywacji do działania, apatię. Łatwiej wtedy popaść w stany depresyjne. Niemniej należy pamiętać, że nadmiar dopaminy również może zaszkodzić. Jej zbyt wysokie stężenie może prowadzić do intensyfikacji przeżyć, a co za tym idzie do powstawania zaburzeń oraz uzależnień. Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek i utrzymać prawidłowy poziom dopaminy w organizmie.