unia eu Pomagamy odzyskać tożsamość

Pierwsze w rejonie Laboratorium Bezdechu Sennego

Instytut Zdrowia i Równowagi Psychicznej Wolmed, ul. Opalowa 9, Bełchatów

Klinika Wolmed w Dubiu k. Szczercowa

Zapisy pod numerem tel.
44/635 63 03 (całodobowo)
44/633 78 99 (g. 8-15)Głośne chrapanie jest nie tylko uciążliwe dla domowników, ale i niebezpieczne. Może być wynikiem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Choroba ta polega na powtarzających się przerwach w oddychaniu, spowodowanych chwilowymi zamknięciami dróg oddechowych na poziomie gardła. Ruchy oddechowe przepony i dodatkowych mięśni oddechowych są zachowane, ale powietrze nie dostaje się do płuc powodując niedotlenienie wszystkich narządów, aż do momentu przejściowego wybudzenia się ze snu (pacjenci nie pamiętają takiego mikrowybudzenia), wzrostu napięcia mięśni i przywrócenia normalnego pasażu dróg oddechowych.

Najczęściej o problemach z oddychaniem w czasie snu alarmuje żona, która – obudzona przez głośnie chrapanie męża – zauważa, że przestaje on oddychać. Zaczyna więc go potrząsać, śpiący zmienia pozycję i oddech wraca.

Podczas bezdechu dochodzi do spadku ilości tlenu, wzrasta natomiast poziom dwutlenku węgla. Niedotlenione zostają mózg oraz mięsień sercowy. Epizody bezdechu mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy podczas każdej nocy!

20170329 1 Na OBS cierpi 9% mężczyzn w wieku 35-49 lat, a w wieku 50-70 lat – 17% oraz co 10. kobieta w tym samym przedziale wiekowym.


Czynniki ryzyka OBS

Do głównych przyczyn występowania obturacyjnego bezdechu sennego należy zaliczyć przede wszystkim:

       Otyłość
       Płeć (4x częściej chorują mężczyźni)
       Zmiany anatomiczne górnych dróg oddechowych (np. przerost migdałków, wydłużenie języczka i podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej i przerost lub polipy małżowin nosowych, a także deformacje i anomalie w budowie twarzoczaszki)
       Wiek


Symptomy choroby – objawy nocne i dzienne

Do najczęstszych symptomów obturacyjnego bezdechu sennego należy zaliczyć chrapanie, przerwy w oddychaniu (okresy „ciszy” u osoby śpiącej), niespokojny sen z nadmiernym poceniem się. W ciągu dnia osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny skarżą się na nadmierną senność (najczęściej łatwo zasypiają podczas oglądania tv lub czytania książki), ból głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, oraz przewlekłe zmęczenie – nawet długi sen nie daje poczucia zregenerowania i wypoczęcia.
Powyższe objawy mogą występować pojedynczo, jednak z biegiem czasu pacjenci obserwują coraz więcej zdarzeń świadczących o postępującej chorobie.

20170329 5  

Powikłania obturacyjnego bezdechu sennego

Nieleczony bezdech senny jest przyczyną wielu poważnych stanów chorobowych. Nasilające się zmęczenie, będące efektem nieprawidłowego snu (mikrowybudzenia towarzyszące bezdechom), stopniowe pogarszanie się pamięci i koncentracji, może doprowadzić do rozwoju depresji, zaburzeń lękowych i problemów w życiu zawodowym i prywatnym.

Bardzo poważnym zagrożeniem nieleczonego bezdechu sennego i nadmiernej senności dziennej są wypadki komunikacyjne. Pacjenci chorzy na OBS są sprawcami wypadków komunikacyjnych 7x częściej niż osoby zdrowe.

Obturacyjny bezdech senny jest przyczyną zaburzeń układu sercowo-naczyniowego (m. in. zaburzeń rytmu serca i przewodzenia, choroby niedokrwiennej serca, czy niewydolności serca), lekoopornego nadciśnienia tętniczego (ponad 50% osób z OBS cierpi na nadciśnienie tętnicze), zaburzeń gospodarki hormonalnej i poważnych zaburzeń metaboliocznych, których konsekwencją jest pogłębiająca się otyłość i rozwój cukrzycy typu 2.

Pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami oddychania w czasie snu narażeni są na 4x większe ryzyko udaru i 5x większe ryzyko nagłego zgonu sercowego.

20170329 2


20170329 3 Badanie mające na celu wykrycie obturacyjnego bezdechu sennego jest nieinwazyjne i odbywa się z wykorzystaniem najnowszego sprzętu poligraficznego. Całonocna rejestracja niezbędnych parametrów (m.in. wysiłku oddechowego, przepływu powietrza, chrapania, tętna i saturacji) odbywa się w domu pacjenta.
System diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu AliceNightOne firmy Philips Respironics jest nowoczesnym, łatwym w obsłudze, komfortowym i niezawodnym rozwiązaniem – spełniającym wszelkie wymagania lekarzy i samych pacjentów. Unikatowa konstrukcja i nowoczesne technologie czujników pozwalają uzyskać wysokiej jakości zapis, dzięki czemu prawdopodobieństwo prawidłowej diagnozy już podczas jednej nocy diagnostycznej, jest dwukrotnie większe niż w jakichkolwiek innych urządzeniach konkurencyjnych.

20170329 4


Leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu

W zależności od nasilenia choroby lekarz specjalista może zalecić różne ścieżki terapeutyczne. Jeśli oprócz bezdechów zostaną zdiagnozowane u pacjenta schorzenia laryngologiczne (np. przerost migdałków i/lub podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej lub przerost i polipy małżowin nosowych), należy w pierwszej kolejności rozważyć leczenie zabiegowe, przywracające prawidłowy pasaż powietrza w jamie nosowo-gardłowej.

Zdecydowanie zaleca się u wszystkich pacjentów z OBS redukcję masy ciała, unikanie spożywania alkoholu i leków nasennych (pogłębiają zwiotczenie mięśni i nasilają chorobę), oraz wdrożenie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu.

Terapia CPAP

W przypadku większości pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym złotym standardem i bezwzględnym wskazaniem jest zastosowanie całkowicie nieinwazyjnej terapii ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych aparatu CPAP (Continous Positive Airway Pressure).Strumień powietrza generowany przez aparat utrzymuje drożność dróg oddechowych i przeciwdziała epizodom zamykania się ścian gardła, dzięki czemu eliminuje każdy rodzaj zaburzeń oddychaniaograniczenia przepływu, chrapanie, spłycenia oddechu oraz bezdechy.


Skutki zdrowotne terapii C-PAP
ü  Redukcja chrapania i bezdechów
ü  Zachowany prawidłowy poziom wysycenia tlenem krwi tętniczej
ü  Zmniejszenie wybudzeń i potrzeby oddawania moczu w nocy
ü  Redukcja zmęczenia i senności dziennej
ü  Zmniejszenie ryzyka wypadków komunikacyjnych
ü  Poprawa nastroju i zwiększenie energii
ü  Poprawa koncentracji i pamięci
ü  Obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
ü  Poprawa efektywności i zadowolenia z życia domowego i prywatnego – lepszy standard życia

20170329 6

Instytut Zdrowia i Równowagi Psychicznej Wolmed, ul. Opalowa 9, Bełchatów

Klinika Wolmed w Dubiu k. Szczercowa

Zapisy pod numerem tel.:

44/635 63 03 (całodobowo)
44/633 78 99 (g. 8-15)
721 022 622

Leczymy uzależnienia

Uzależnienie to nabyta silna potrzeba fizyczna i psychiczna stałego zażywania jakiejś substancji chemicznej, bądź dokonywania nałogowych zachowań.

Nasza Klinika prowadzi odtrucia poalkoholowe, polekowe i ponarkotykowe, których głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn wywołujących objawy zatrucia oraz złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, występującego w wyniku nadużywania substancji uzależniających. Leczymy także uzależnienia od hazardu, zakupów, internetu, pracy, seksu i inne.

Odtruwanie polega na podawaniu przez kilka dni na specjalnej sali detoksykacyjnej płynów infuzyjnych, leków, witamin, krystaloidów i uzupełnianiu poziomu elektrolitów.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Zabierz ze sobą jadąc do ośrodka:
  • dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia 
  • przyjmowane dotychczas leki
  • strój sportowy, wygodne obuwie
  • strój kąpielowy, klapki

BEZPŁATNE KONSULTACJE

poniedziałek, wtorek i czwartek
w godz. 9:00-10:00
tel. (44) 635 63 03

POSZUKAJ POMOCY

Tysiące ludzi odnalazło drogę do abstynencji i skutecznie uwolniło się od wyniszczających ich zdrowie problemów.

Odwiedź nasze poradnie:
  • woj. łódźkie (Łódź, Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Pajęczno, Szczerców)
  • woj. mazowieckie (Warszawa)

UMÓW WIZYTĘ

tel:  44 635 63 03